Bugun...


Sevda Güleryüz


Facebookta Paylaş

Fasulye, Emek, Sevgi...
Tarih: 07-07-2017 20:54:00 Güncelleme: 07-07-2017 20:54:00


Gazatemizin Salı günkü yani 04.07.2017 tarihli bir haberi beni yollara düşürdü. Haberi okuduğumda fasülyenin sadece bir bitki değil, hayatı emek ve sevgiyle yoğurabildiğini gördüm.

 

İki gün önce okuduğum bir haberin küçük bir ayrıntısında (http://gevasgazetesi.com/gevas-li-ureticide-fasulye-heyecani/316/bir annenin çocuğunu nasıl büyüttüğü ve nasıl okuttuğu göze çarpıyordu. O anne tarımla uğraşıyor fasülye ve aynı zamanda çocuklarını yetiştiriyordu. Bir kadın olarak buna karşı tepkisiz kalamazdım, kalkıp yollara düştüm. Yaşadığı köye varır varmaz kendisini sordum, gidip vardım yanlarına şaşkın bakışları arasında ellerinden öptüm.

 

Elleri buram buram toprak ve emek kokuyordu. Tarladan yeni çıkmış henüz üst başını bile temizlememişti. Kısa bir tanışmadan sonra koyu bir sohbete girdik. Hayatı gerçekten ilginçti, dört çocuğu ile birlikte yaşayıp yıllardır onlar için çalışıp didinen biriymiş... Tabiki lafı beni ona getiren fasülyeye getirmekte oldukça sabırsızlandım. O anlattıkça öğrenir oldum Gevaş fasülyesinin kerametlerini... Bu güzel emek dolu insan evinin geçimi ve çocuklarının masrafları fasulyeden çıkan hasılat ile sağlıyormuş. Biraz daha konuştuktan sonra okuyan üç çocuğunu okutanın da fasülye olduğunu öğrendim. Fasülye olmasaymış onların okul masrafı çıkmayacak ve onlarda okula gidemeyeceklermiş... 

 

Oradaki bir çocuklara da soruyorum, cin gibiler maşallah, fasülye bizim ikinci annemiz diyor en küçüğü... Hangi sene hasılat iyi olursa biliyoruz ki biz o sene daha mutlu olacağız ve derslerimizde daha çok başarı göstereceğiz diyor...

 

Böylesi kıymetli bir emeğin ücra köşelerde kaybolmasına eminim ki kimsenin gönlü razı gelmez, dilerim yetkililer bunun farkına varıp Gevaş fasulyesinin daha çok tanınması ve Pazarlarda daha çok yer alması için girişimlerde bulunurlar. Hem bu çiftçi annemize sahip çıkar hem de Alilerin, Havinlerin okuyabilmesi için yardımcı olurlar... Bu vesileyle Gevaş Kaymakamlığı ve Gevaş Belediyesinin Gevaş Fasülyesi ile ilgili festivaller yapabileceğini ve bunun nice hikayeye konu insanlarımıza yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Ve okurlarımdan bunlara yardım etmek isteyen hayırseverler varsa, lütfen benimle iletişime geçsinler... sevgilerimle…Bu yazı 1500 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI