Bugun...Gevaş'lı Üreticide Fasülye Heyecanı
Tarih: 04-07-2017 20:56:50 Güncelleme: 06-07-2017 01:11:50 + -


Yaz sofralarının vazgeçilmezi olan Gevaş yeşil fasulyesinin sofralardaki yerini alması için geri sayım başladı.

facebook-paylas
Tarih: 04-07-2017 20:56

Gevaş'lı Üreticide Fasülye Heyecanı

Gevaş Faslüye Hasadına Bir Hafta Kaldı.

Yaz sofralarının vazgeçilmezi olan Gevaş yeşil fasulyesinin sofralardaki yerini alması için geri sayım başladı.

Van ilinde fasülye “Gevaş” ismiyle neredeyse bütünleşmiş durumda. Her yıl Temmuz ayında ürün vermeye başlayan Gevaş Fasulyesi sonbahara kadar sadece ilimizde değil, Batıdaki metropollerde de büyük bir tüketici sınıfına hitap eden tamsal bir üründür. Gevaş’ın özellikle Akdamar Beldesi bölgesinde yetişen fasülye, tadı, gevrekliği, farklı lezzeti ve kolay hazmı ile tüm Türkiyede kendinden söz ettiren ve talep yaratan bir üründür. Temmuz ayıyla beraber hasat başlar başlamaz Van’daki manavlardan İstanbul Kadılar Pazarına kadar pek çok şehirde Gevaş fasülyesine rastlamak mümkün oluyor. Ağız tadını bilenlerin vazgeçilmezi olan Gevaş fasulyesi Gevaş tarımsal potansiyelinin de en önemli ayağını teşkil ediyor. Gevaş’ta pek çok çiftçi aile sadece fasulye üretimiyle geçimini sağlıyor.

Fasulye döneminin başladığının en güzel örneklerinden biri de fasulye toptancı araçlarının yanı sıra, Gevaş yolu boyunca sıralanan sebze satış yerleri oluyor. Fasülye hasadıyla birlikte onlarca tezgahta müşteri kuyruklarına rastlamak mümkün oluyor.

Bu sene de yoğun bir fasülye hasat dönemi geçirileceğe benziyor. Görüş aldığımız çifçilerin çoğunluğu son birkaç yılda Gevaş Belediyesinin DAP idaresi fonlarıyla gerçekleştirdiği betonarme kanal projelerinin tarıma ciddi bir yansıması olacağını söylüyor. Daha iyi sulama altyapısı daha iyi bir bereket getirecek beklentisi had safhada.

Mikrofonumuza konuşan Işıklar mahallesi bayan sakinlerinden S.I. “Yıllardır ailece çiftçilik yapıyoruz. Bu sene maşallah güzel bir ürün alacağız. Fasulye bizim her şeyimiz. Geçim kaynağımız. Biz 3 dönümlük arazide bir aile geçindiriyoruz. Çocuklarımı hep fasulye ile besledim hem de okuttum” diyor.

Gevaş manavları da temmuz ayıyla beraber fasulye soran müşterilerin had safhada olduğunu, birkaç gün içersinde Gevaş Fasulyesinin raflardaki yerini alacağını ifade ediyor. Tüm Gevaş gibi merakla ve iştahla beliyoruz.

Gevaş Gazetesi - Özel Haber
Kaynak: Gevaş Gazetesi

Editör: Ebubekir YılmazFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI